Belka
Wtorek, 18 Grudnia 2018   imieniny: Laura, Bogusław, Gracjan
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Parklet - zielona oaza w centrum miasta

Data publikacji: 2017-08-14, Data modyfikacji: 2017-08-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Parklet - zielona oaza w centrum miasta

Parklet to w prostych słowach oddane do użytku mieszkańców miejsce wydzielone z przestrzeni ulicznej, czyli najczęściej rozszerzenie chodnika na obszar jezdni. Pomysł narodził się w San Francisco w roku 2005. Grupa artystów opłaciła na kilka godzin miejsce parkingowe, ale zamiast zostawić na nim auto, zaprosiła przechodniów do wspólnego relaksu w tym miejscu. W ten sposób wiele osób mogło skorzystać z powierzchni, która wykorzystana w konwencjonalny sposób zmieściłaby tylko jeden samochód.

Do parkletów wyjątkowo entuzjastycznie nastawione są władze Wiednia. W tym roku w austriackiej stolicy powstało już 30 takich stref, czyli dwa razy więcej niż w rok temu. Było to możliwe dzięki wspieranej przez miasto inicjatywie obywatelskiej mieszkańców Wiednia pod nazwą Grätzloase, czyli dosłownie "dzielnicowa oaza".

Za przykład takiej cieszącej się ogromną popularnością zielonej wyspy w środku miasta może posłużyć jeden z wiedeńskich parkletów w dzielnicy Währing. Krajobraz okolicy jest typowo miejski: budynek przy budynku, samochód przy samochodzie. Nudną ulicę ożywiła jednak stworzona tam niedawno zielona strefa odpoczynku, która powstała dla dzieci i z inicjatywy dzieci. W lecie odbywają się tutaj wieczorki literackie, a przy dobrej pogodzie najmłodsi mieszkańcy dzielnicy chętnie wykorzystują nową przestrzeń do spotkań i zabaw.

Parklety nie służą jednak jedynie zabawie. Każda przestrzeń stworzona według pomysłu mieszkańców jest inna, jedyna w swoim rodzaju. W niektórych parkletach można oddać się pasji ogrodniczej, w innych popracować, zagrać w karty lub pouczyć się języków obcych. Przede wszystkim są to jednak idealne punkty spotkań, dzięki którym rozkwitnąć mogą przyjaźnie sąsiedzkie. Przyjazna, ogólnodostępna przestrzeń spotkań sprzyja również aktywizacji mieszkańców i propagowaniu obywatelskich inicjatyw dzielnicowych.

 

Eurocomm-PR, Źródło artykułu: Eurocomm-PR, Autor zdjęć: Daniel Auer
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  namysłowski 

  Powiat namysłowski – powiat w województwie opolskim, którego siedzibą jest Namysłów. Zaliczany do niego gminy: Namysłów, Domaszowice, Pokój, Świerczów, Wilków oraz miasto Namysłów.

  Teren odznacza się licznymi, pięknymi lasami, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i szeregiem zabytków. Przykładem atrakcyjnych walorów przyrody jest Stobrawski Park Krajobrazowy. Powiat możemy zwiedzać, dzięki wielu szlakom turystycznym, m.in. znanym szlakiem drewnianych kościółków. Ponadto odwiedzający mogą obejrzeć Namysłowski browar i zamek oraz Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Namysłowie. Układ dróg gwarantuje łatwe poruszanie się pomiędzy miejscowościami.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola