Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

UWAGA - tlenek węgla!

Data publikacji: 2013-12-14, Data modyfikacji: 2013-12-14
A A AWydrukDrukuj  
 

Każdego roku dochodzi do nieszczęść związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Niestety mało kto wie jak groźne konsekwencje może ono nieść za sobą i jak do nich nie dopuszczać, jak im przeciwdziałać. Dlatego Komenda Powiatowa Państwowej Straży w Namysłowie apeluje o stosowanie się do poniższych wskazówek, co powinno zapobiec nieszczęściu.

 

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Może to wynikać z braku dopływu zewnętrznego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu (lub innych paliw). Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach w których okna są szczelne lub uszczelnione na zimę.

 

Tlenek węgla ma to do siebie, że niestety jest niewyczuwalny zmysłami człowieka, zatem o jego obecności dowiadujemy się dopiero, gdy odczuwamy duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyspieszenie czynności serca i oddychania. Nie należy takich sygnałów bagatelizować. Działaniem swym blokuje on dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym wdychaniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenia i zasięgnąć porady lekarskiej, przeprowadzić kontrolę w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza. Podczas użytkowania przepływowych ogrzewaczy wody popularnie zwanych "junkersami" zlokalizowanych w łazienkach ważne jest, aby przez kratkę w drzwiach do łazienki był wyraźnie wyczuwalny napływ powietrza. Mała kubatura pomieszczenia łazienki oraz niewystarczająca ilość napływającego powietrza mogą sprawić, że już w pierwszej minucie niewyczuwalny tlenek węgla zacznie wypełniać pomieszczenie. Kilkuminutowe przybywania w takim pomieszczeniu przez nieświadomych tego ludzi prawie zawsze skutkuje zatruciem. Do zatruć dochodzi najczęściej w okresie grzewczym, ponieważ mieszkania są zamknięte szczelnymi oknami, a brak napływu powietrza stwarza idealne warunki do zaczadzenia się. Dlatego podczas każdorazowego używania przepływowego ogrzewacza wody warto uchylić okno w mieszkaniu i wtedy porównać, czy napływ powietrza przez kratkę w drzwiach łazienki jest większy niż wcześniej.

 

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek tlenku węgla. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń - łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie.

 

W roku 2012 w powiecie namysłowskim 3 osoby zatruły się śmiertelnie tlenkiem węgla, a 6 osób zostało poszkodowanych. W listopadzie 2013r. na terenie powiatu namysłowskiego zanotowano 4 zdarzenia związane z tlenkiem węgla.

 

 

 

Urząd Miejski w Namysłowie, Źródło artykułu: www.namyslow.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Namysłowie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  namysłowski 

  Powiat namysłowski – powiat w województwie opolskim, którego siedzibą jest Namysłów. Zaliczany do niego gminy: Namysłów, Domaszowice, Pokój, Świerczów, Wilków oraz miasto Namysłów.

  Teren odznacza się licznymi, pięknymi lasami, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i szeregiem zabytków. Przykładem atrakcyjnych walorów przyrody jest Stobrawski Park Krajobrazowy. Powiat możemy zwiedzać, dzięki wielu szlakom turystycznym, m.in. znanym szlakiem drewnianych kościółków. Ponadto odwiedzający mogą obejrzeć Namysłowski browar i zamek oraz Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Namysłowie. Układ dróg gwarantuje łatwe poruszanie się pomiędzy miejscowościami.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola