Belka
Niedziela, 25 Lutego 2024   imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Walka z zanieczyszczeniem powietrza

Data publikacji: 2016-12-04, Data modyfikacji: 2016-12-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Walka z zanieczyszczeniem powietrza

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie - nierówna walka z niską emisją

Główną przyczyną złego stanu powietrza w Polsce jest niska emisja, czyli emisja szkodliwych pyłów i gazów na małej wysokości. Zanieczyszczone powietrze zawiera szkodliwe substancje chemiczne takie jak tlenek węgla potocznie zwany czadem, rakotwórczy benzo(a)pirenem, metale ciężkie, toksyczne związki chemiczne oraz pył zawieszony PM2.5 i PM10.

Wyżej wymienione substancje z łatwością dostają się do płuc, a niektóre z nich mogą przedostać się do krwiobiegu. Odkładające się w Naszych organizmach toksyny powodują bóle głowy, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, uszkodzenia wątroby, płuc, nerek, zwiększają również ryzyko powstawania nowotworów. Wdychanie tak zanieczyszczonego powietrza prowadzi również do osłabienia odporności organizmu człowieka, powoduje częstsze występowanie kaszlu, kataru, nawracającego bólu zatok, co w konsekwencji może doprowadzić do astmy i alergii.

Skutki zanieczyszczonego powietrze najbardziej odczuwają dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

W większości przypadków, odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą właściciele nieruchomości którzy decydują się na spalanie odpadów w celach grzewczych.

Spalanie odpadów, poza instalacjami do tego przeznaczonymi, jest zabronione i podlega karze aresztu lub grzywny. Zakaz ten dotyczy każdego rodzaju odpadu komunalnego. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500,00 zł lub grzywna w wysokości do 5000,00 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli sprawca czynu działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 183 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny - Dz. U. z 2016 poz. 1137 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 225, cyt. wyżej ustawy, kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W domowych instalacjach i urządzeniach grzewczych wolno spalać tylko:

 • węgiel, koks lub inny dopuszczony przepisami prawa opał,
 • drewno, trociny oraz wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone substancjami chemicznymi np. impregnatami,
 • odpady z kory i korka,
 • papier i tekturę, karton.

Zakaz spalania:

 • plastikowych pojemników i butelek po napojach,
 • przedmiotów z tworzyw sztucznych,
 • plastikowych toreb foliowych z polietylenu,
 • zużytych opon bądź innych odpadów z gumy,
 • sztucznej skóry,
 • opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
 • opakowań po farbach i lakierach,
 • pozostałości farb i lakierów,
 • elementów drewnianych pokrytych substancjami chemicznymi np. impregnatami,
 • papieru bielonego nieorganicznymi związkami chloru, z nadrukiem farb kolorowych.
redakcja, Źródło artykułu: namyslow.eu, Autor zdjęć: namyslow.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  namysłowski 

  Powiat namysłowski – powiat w województwie opolskim, którego siedzibą jest Namysłów. Zaliczany do niego gminy: Namysłów, Domaszowice, Pokój, Świerczów, Wilków oraz miasto Namysłów.

  Teren odznacza się licznymi, pięknymi lasami, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i szeregiem zabytków. Przykładem atrakcyjnych walorów przyrody jest Stobrawski Park Krajobrazowy. Powiat możemy zwiedzać, dzięki wielu szlakom turystycznym, m.in. znanym szlakiem drewnianych kościółków. Ponadto odwiedzający mogą obejrzeć Namysłowski browar i zamek oraz Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Namysłowie. Układ dróg gwarantuje łatwe poruszanie się pomiędzy miejscowościami.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola